event burgee venue burgee

Baltic Sea Challenge 2012

Helsingør Amatør Sejlklub

Results are final

1 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: Custom, Entries: 15, Scoring system: DH2012
Fleet Rank Nat SailNo Boat Class Club HelmName WindRats 1. Race day 1   2. Race - day 1   3. Race - Day 1   Total
1 15
DEN
GBR 4720 Scarlet Jester II Beneteau 40.7 SYC Stephen Gosling 918.2,695.6,597.0 DNC DNC DNC 48.0
1 5
DEN
DEN 6222 Joki Elan 410 E.S. John Jensen 875.2,676.6,591.2 16:15:22 17:39:21 19:26:10 21.0
1 13
DEN
DEN 2 MMM Farr 40 KDY Chris Nørgaard 792.6,624.0,545.4 16:12:30 17:37:12 19:21:41 34.0
1 3
DEN
DEN 437 Mandalay IMX 40 Haderslev Sejl-Club William Friis Møller 889.8,681.8,592.0 16:12:48 17:36:04 19:26:25 9.0
1 9
NOR
NOR 13540 Magic King 40 Soon SF Aasmund Drolsum 808.4,650.6,582.6 16:12:46 17:38:06 19:23:23 27.0
1 8
DEN
DEN 9503 Tarok VII Swan 45 KDY Erik Berth 803.4,622.4,539.0 16:07:31 17:33:14 19:20:37 26.0
1 1
DEN
DEN 51 Sirena.dk X 40 KDY Peter Buhl 910.4,692.4,597.8 16:13:58 17:39:25 19:27:57 7.0
1 2
DEN
DEN 72 X-Ellent X 40 Egå Sejlklub Bo Selko 906.8,690.8,597.4 16:14:27 17:39:41 19:27:35 8.0
1 6
DEN
DEN 88 X-2 box X 40 KDY Henrik Jørgensen 903.6,689.0,596.6 16:15:17 DSQ 19:27:21 23.0
1 7
DEN
DEN 249 Safran X 40 HAS Mads Elleskov 905.0,690.0,596.6 16:17:17 17:40:51 19:31:50 23.0
1 12
DEN
DEN 201 Stony VI X 46 KDY Steen Toftebjerg 862.0,653.4,559.8 16:15:29 17:39:56 19:27:29 33.0
1 11
DEN
DEN 3810 Soldier Blue Xp 38 KDY Peter Kampmann 879.2,681.6,596.0 16:15:34 17:39:01 DNC 29.0
1 4
DEN
DEN 225 Exolist X-362S Nivå Thomas Tantø 945.8,719.8,623.6 16:18:38 17:42:11 19:34:38 11.0
1 14
GER
GER 5455 Black Jack Swan 60 KDY John Welding 787.2,598.8,508.4 16:16:13 17:37:06 19:27:23 40.0
1 10
GER
GER 3222 Ivana S Swan 391 GSC Dietrich Stahl 936.4,724.8,629.2 16:19:16 17:48:27 19:38:38 28.0

1. Race day 1 - 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:04:00, Distance: 7.2, Wind str: Light
Fleet Rank Nat SailNo Boat Class Club HelmName WindRats Elapsed Corrected Ave speed
1 1
DEN
DEN 51 Sirena.dk X 40 KDY Peter Buhl 910.4,692.4,597.8 1:09:58 1:13:05 6.174 kn
1 2
DEN
DEN 225 Exolist X-362S Nivå Thomas Tantø 945.8,719.8,623.6 1:14:38 1:13:30 5.788 kn
1 3
DEN
DEN 72 X-Ellent X 40 Egå Sejlklub Bo Selko 906.8,690.8,597.4 1:10:27 1:14:00 6.132 kn
1 4
DEN
DEN 437 Mandalay IMX 40 Haderslev Sejl-Club William Friis Møller 889.8,681.8,592.0 1:08:48 1:14:24 6.279 kn
1 5
DEN
DEN 88 X-2 box X 40 KDY Henrik Jørgensen 903.6,689.0,596.6 1:11:17 1:15:13 6.06 kn
1 6
GER
GER 3222 Ivana S Swan 391 GSC Dietrich Stahl 936.4,724.8,629.2 1:15:16 1:15:16 5.74 kn
1 7
DEN
DEN 249 Safran X 40 HAS Mads Elleskov 905.0,690.0,596.6 1:13:17 1:17:03 5.895 kn
1 8
DEN
DEN 3810 Soldier Blue Xp 38 KDY Peter Kampmann 879.2,681.6,596.0 1:11:34 1:18:26 6.036 kn
1 9
DEN
DEN 6222 Joki Elan 410 E.S. John Jensen 875.2,676.6,591.2 1:11:22 1:18:43 6.053 kn
1 10
DEN
DEN 9503 Tarok VII Swan 45 KDY Erik Berth 803.4,622.4,539.0 1:03:31 1:19:29 6.801 kn
1 11
DEN
DEN 201 Stony VI X 46 KDY Steen Toftebjerg 862.0,653.4,559.8 1:11:29 1:20:25 6.043 kn
1 12
NOR
NOR 13540 Magic King 40 Soon SF Aasmund Drolsum 808.4,650.6,582.6 1:08:46 1:24:08 6.282 kn
1 13
DEN
DEN 2 MMM Farr 40 KDY Chris Nørgaard 792.6,624.0,545.4 1:08:30 1:25:45 6.307 kn
1 14
GER
GER 5455 Black Jack Swan 60 KDY John Welding 787.2,598.8,508.4 1:12:13 1:30:07 5.982 kn
1 15
DEN
GBR 4720 Scarlet Jester II Beneteau 40.7 SYC Stephen Gosling 918.2,695.6,597.0 DNC    

2. Race - day 1 - 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 16:35:00, Distance: 7.2, Wind str: Moderate
Fleet Rank Nat SailNo Boat Class Club HelmName WindRats Elapsed Corrected Ave speed
1 1
DEN
DEN 437 Mandalay IMX 40 Haderslev Sejl-Club William Friis Møller 889.8,681.8,592.0 1:01:04 1:06:14 7.074 kn
1 2
DEN
DEN 225 Exolist X-362S Nivå Thomas Tantø 945.8,719.8,623.6 1:07:11 1:07:47 6.43 kn
1 3
DEN
DEN 51 Sirena.dk X 40 KDY Peter Buhl 910.4,692.4,597.8 1:04:25 1:08:18 6.706 kn
1 4
DEN
DEN 72 X-Ellent X 40 Egå Sejlklub Bo Selko 906.8,690.8,597.4 1:04:41 1:08:46 6.679 kn
1 5
DEN
DEN 3810 Soldier Blue Xp 38 KDY Peter Kampmann 879.2,681.6,596.0 1:04:01 1:09:12 6.748 kn
1 6
DEN
DEN 249 Safran X 40 HAS Mads Elleskov 905.0,690.0,596.6 1:05:51 1:10:02 6.56 kn
1 7
DEN
DEN 6222 Joki Elan 410 E.S. John Jensen 875.2,676.6,591.2 1:04:21 1:10:08 6.713 kn
1 8
DEN
DEN 9503 Tarok VII Swan 45 KDY Erik Berth 803.4,622.4,539.0 0:58:14 1:10:31 7.418 kn
1 9
NOR
NOR 13540 Magic King 40 Soon SF Aasmund Drolsum 808.4,650.6,582.6 1:03:06 1:12:00 6.846 kn
1 10
GER
GER 3222 Ivana S Swan 391 GSC Dietrich Stahl 936.4,724.8,629.2 1:13:27 1:13:27 5.882 kn
1 11
DEN
DEN 201 Stony VI X 46 KDY Steen Toftebjerg 862.0,653.4,559.8 1:04:56 1:13:30 6.653 kn
1 12
DEN
DEN 2 MMM Farr 40 KDY Chris Nørgaard 792.6,624.0,545.4 1:02:12 1:14:18 6.945 kn
1 13
GER
GER 5455 Black Jack Swan 60 KDY John Welding 787.2,598.8,508.4 1:02:06 1:17:13 6.957 kn
1 14
DEN
GBR 4720 Scarlet Jester II Beneteau 40.7 SYC Stephen Gosling 918.2,695.6,597.0 DNC    
1 14
DEN
DEN 88 X-2 box X 40 KDY Henrik Jørgensen 903.6,689.0,596.6 DSQ    

3. Race - Day 1 - 1 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:07:00, Distance: 9.1, Wind str: Moderate
Fleet Rank Nat SailNo Boat Class Club HelmName WindRats Elapsed Corrected Ave speed
1 1
DEN
DEN 72 X-Ellent X 40 Egå Sejlklub Bo Selko 906.8,690.8,597.4 1:20:35 1:25:44 6.776 kn
1 2
DEN
DEN 88 X-2 box X 40 KDY Henrik Jørgensen 903.6,689.0,596.6 1:20:21 1:25:47 6.795 kn
1 3
DEN
DEN 51 Sirena.dk X 40 KDY Peter Buhl 910.4,692.4,597.8 1:20:57 1:25:52 6.745 kn
1 4
DEN
DEN 437 Mandalay IMX 40 Haderslev Sejl-Club William Friis Møller 889.8,681.8,592.0 1:19:25 1:25:56 6.875 kn
1 5
DEN
DEN 6222 Joki Elan 410 E.S. John Jensen 875.2,676.6,591.2 1:19:10 1:26:29 6.897 kn
1 6
NOR
NOR 13540 Magic King 40 Soon SF Aasmund Drolsum 808.4,650.6,582.6 1:16:23 1:27:38 7.148 kn
1 7
DEN
DEN 225 Exolist X-362S Nivå Thomas Tantø 945.8,719.8,623.6 1:27:38 1:28:24 6.231 kn
1 8
DEN
DEN 9503 Tarok VII Swan 45 KDY Erik Berth 803.4,622.4,539.0 1:13:37 1:29:09 7.417 kn
1 9
DEN
DEN 2 MMM Farr 40 KDY Chris Nørgaard 792.6,624.0,545.4 1:14:41 1:29:58 7.311 kn
1 10
DEN
DEN 249 Safran X 40 HAS Mads Elleskov 905.0,690.0,596.6 1:24:50 1:30:07 6.436 kn
1 11
DEN
DEN 201 Stony VI X 46 KDY Steen Toftebjerg 862.0,653.4,559.8 1:20:29 1:31:19 6.784 kn
1 12
GER
GER 3222 Ivana S Swan 391 GSC Dietrich Stahl 936.4,724.8,629.2 1:31:38 1:31:38 5.959 kn
1 13
GER
GER 5455 Black Jack Swan 60 KDY John Welding 787.2,598.8,508.4 1:20:23 1:39:30 6.792 kn
1 14
DEN
GBR 4720 Scarlet Jester II Beneteau 40.7 SYC Stephen Gosling 918.2,695.6,597.0 DNC    
1 14
DEN
DEN 3810 Soldier Blue Xp 38 KDY Peter Kampmann 879.2,681.6,596.0 DNC    

www.helsingorsejlklub.dk
mail@helsingorsejlklub.dk

www.BalticSeaChallenge.dk

Sailwave Scoring Software 2.5.1
www.sailwave.com